Αρχική σελίδα

ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 2012

FEI WORLD DRESSAGE CHALLENGE 2012

Η Διεθνής Ομοσπονδία Ιππασίας έδωσε στη δημοσιότητα στις 20 Δεκεμβρίου 2012 την τελική κατάταξη των τεσσάρων κατηγοριών των διεθνών αγώνων FEI WORLD DRESSAGE CHALLENGE 2012 για το 4ο Γκρουπ, στο οποίο ανήκει η χώρα μας μαζί με την Κύπρο, το Ισραήλ, τη Μάλτα, την Τουρκία και τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα.

Η Ελλάδα κέρδισε την 2η θέση στο ομαδικό αγώνισμα χάρη στις τέσσερις αμαζόνες: Κυβέλη Τζωρτζάκη, Αντωνία Τσαμανδούρα, Φωτεινή-Νεφέλη Γεωργίτσου και Αναστασία Ριπολίν.

Στα ατομικά αγωνίσματα, και συγκεκριμένα στο advanced class η Ελένη Μυράτ με τον Cosmote Solon Hit αναδείχθηκε πρώτη με ποσοστό 68,37% και η Φαίδρα Ξανθοπούλου με τον ίππο Darek 3 αναδείχτηκε έκτη ανάμεσα σε 9 αθλητές. Ακόμη, στο αγώνισμαelementary εφήβων, πρώτη ήταν η Κυβέλη Τζωρτζάκη με τον ίππο Highnessy Newland με ποσοστό 71,14% ανάμεσα σε 6 αθλητές.

Ο Ελληνικός Ιππικός Ομίλου συγχαίρει τις διακριθείσες αθλήτριες και της εύχεται κάθε πρόοδο!

65οι ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΥΠΕΡΠΗΔΗΣΗΣ ΕΜΠΟΔΙΩΝ

Την Κυριακή 16 Δεκεμβρίου 2012 ολοκληρώθηκαν στο Ολυμπιακό Κέντρο Ιππασίας στο Μαρκόπουλο οι 65οι Πανελλήνιοι Αγώνες Υπερπήδησης Εμποδίων.

Μαρίνα Θεοφανοπούλου - Γρηγόρης ΒόγληςΟι αθλητές του Ελληνικού Ιππικού Ομίλου κατέλαβαν τις εξής θέσεις:

6oς ο Κωνσταντίνος Παπαθανασίου με τον ίππο Jerk du Bigot

Στην Κατηγορία Εφήβων η Μαρίνα Θεοφανοπούλου με τον ίππο Oscar du Perron αναδείχθηκε Χρυσή Πανελληνιονίκης με άπταιστη διαδρομή!

Ο Ελληνικός Ιππικός Ομίλου συγχαίρει τους διακριθέντες αθλητές και τους εύχεται κάθε πρόοδο!

Στη φωτογραφία η Μαρίνα Θεοφανοπούλου, Πανελληνιονίκης Εφήβων στην Υπερπήδηση Εμποδίων 2012 με τον προπονητή της Γρηγόρη Βόγλη.
Η φωτογραφία είναι προσφορά του φωτογράφου Αλέξη Βασιλόπουλου.

ΧΡΥΣΗ Η ΣΚΛΑΒΟΥΝΟΥ ΣΤΟΥΣ 65ους ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΙΠΠΙΚΗΣ ΔΕΞΙΟΤΕΧΝΙΑΣ

Την Κυριακή 9 Δεκεμβρίου 2012 ολοκληρώθηκαν στο Ολυμπιακό Κέντρο Ιππασίας στο Μαρκόπουλο οι 65οι Πανελλήνιοι Αγώνες Ιππικής Δεξιοτεχνίας.

2η η Φ. Σταφυλοπάτη με τον ίππο Cassian 006

Στην κατάταξη των Πανελληνιονικών Ενηλίκων 2012 η  Άντζελα-Κέλλυ Σκλαβούνου αναδείχτηκε 1η Πανελληνιονίκης με τον ίππο Quanderas και η Εμμ. Μουσαμά αναδείχτηκε 3η Πανελληνιονίκης με τον ίππο Indy de St Gatien.

Η Φ. Σταφυλοπάτη αναδείχθηκε 2η Πανελληνιονίκης στην κατάταξη των Πανελληνιονικών Εφήβων 2012 με τον ίππο Cassian 006 και η Μ. Καλύβα αναδείχτηκε 4η Πανελληνιονίκης με τον ίππο Sir Kavalier.

Ο Π. Σοφιός αναδείχθηκε 2ος Πανελληνιονίκης στην κατάταξη των Πανελληνιονικών Παίδων 2012 με τον ίππο Hang on Sloopy, η Κυβέλη Τζωρτζάκη αναδείχτηκε 3η Πανελληνιονίκης με τον ίππο Highnessy Newland και η Ευδοκία-Λήδα Ανέστη αναδείχτηκε 6η Πανελληνιονίκης με τον ίππο Helios d' un Soir.

Η Φαίδρα Ξανθοπούλου με τον ίππο Cosmote Solon Hit αναδείχθηκε 1η πολυνίκης στην κατηγορία Β6 και η Κυβέλη Τζωρτζάκη με τον ίππο Ombos Yamma Yamma Man αναδείχτηκε 2η πολυνίκης στην ίδια κατηγορία.

Η Φαίδρα Ξανθοπούλου αναδείχθηκε 2η πολυνίκης στην κατηγορία Β9  με τον ίππο Cosmote Solon Hit και 3η πολυνίκης με τον ίππο Rhodolit και η Μ. Καλύβα αναδείχτηκε 4η πολυνίκης με τον ίππο Sir Kavalier.

Η Φ. Σταφυλοπάτη αναδείχθηκε 1η πολυνίκης στην κατηγορία Γ5 Εφήβων με τον ίππο Cassian 006, η Αμαρυλλίς Γουλανδρή με τον ίππο Red Diamond 4 αναδείχτηκε 3η πολυνίκης και η Μ. Καλύβα αναδείχτηκε 4η πολυνίκης με τον ίππο Sir Kavalier.

Ο Π. Σοφιός αναδείχθηκε 2ος πολυνίκης στην κατηγορία Α3 με τον ίππο Hang on Sloopy, η Ευδοκία-Λήδα Ανέστη αναδείχτηκε 3η πολυνίκης με τον ίππο Helios d' un Soir και Στεφανί-Σόνα Γιακουπιάν αναδείχτηκε 4η πολυνίκης με τον ίππο Sniper 2.

Η Κυβέλη Τζωρτζάκη αναδείχθηκε 1η πολυνίκης στην κατηγορία Α5 με τον ίππο Ombos Yamma Yamma Man και 3η πολυνίκης με τον ίππο Warinca Steam, o Π. Σοφιός αναδείχθηκε 2ος πολυνίκης με τον ίππο Hang on Sloopy και η Ευδοκία-Λήδα Ανέστη αναδείχτηκε 4η πολυνίκης με τον ίππο Helios d' un Soir.

Στην κατάταξη του επάθλου Ξενοφών ο Ελληνικός Ιππικός Ομίλου κατέλαβε την πρώτη θέση!

Στις φωτογραφίες η Άντζελα-Κέλλυ Σκλαβούνου (πάνω), χρυσή πανελληνιονίκης ενηλίκων και η Φανούλα Σταφυλοπάτη (κάτω), αργυρή πανελληνιονίκης Εφήβων στην Ιππική Δεξιοτεχνία 2012. Οι φωτογραφίες είναι προσφορά του φωτογράφου Αλέξη Βασιλόπουλου.

12ος ΑΓΩΝΑΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ Β. ΑΤΤΙΚΗΣ 2012

η ομάδα του Ελληνικού Ιππικού ΟμίλουΣτις 8 Δεκεμβρίου 2012 πραγματοποιήθηκε στο Ολυμπιακό Κέντρο Ιππασίας ο 12ος και τελικός Αγώνας Ανάπτυξης Β. Αττικής 2012 σύμφωνα με την αγωνιστική προκήρυξη της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ιππασίας.

Από τον Ελληνικό Ιππικό Όμιλο η Όλγα Γκολογιάννη με τον ίππο Oscar du Page κατέλαβαν την 6η θέση στην κατηγορία Ζ.

Η Ομάδα του Ελληνικού Ιππικού Ομίλου, που απαρτιζόταν από την Ιωάννα-Μαρία Τσόχα με τον ίππο Eurostar, τον Κωνσταντίνο Παπαθανασίου με τον ίππο Jerk du Bigot, την Όλγα Γκολογιάννη με τον ίππο Oscar du Page και την Ίρμα Φραγκογιάννη-Μάτσα με τον ίππο Pedameir, κατέλαβε την 2η θέση στο Ομαδικό Αγώνισμα των Ομίλων!

Μετά την ολοκλήρωση των Αγώνων Ανάπτυξης ανακηρύχθηκαν οι Πολυνίκες των Αγώνων Ανάπτυξης B Περιόδου 2012: η Ομάδα του Ελληνικού Ιππικού Ομίλου αναδείχτηκε 3η στο ομαδικό αγώνισμα!

Στη φωτογραφία η ομάδα του Ελληνικού Ιππικού Ομίλου. Η φωτογραφία είναι προσφορά του φωτογράφου Αλέξη Βασιλόπουλου.

Ο Διεθνής Αγώνας Ιππικής Δεξιοτεχνίας FEI World Dressage Challenge διεξήχθη με επιτυχία την 1 Δεκεμβρίου 2012 στο Ολυμπιακό Κέντρο Ιππασίας.

Φαίδρα ΞανθοπούλουΤους αθλητές έκριναν δύο ξένοι διεθνείς κριτές, ο Πολωνός Slawomir Pietrzak και η Καναδή Joan Macartney.